Turistické info

Cyklotrasy

Nejvíce informací k cyklotrasám v našem okolí (kudy vedou, obtížnost apod.) naleznete na stránkách: www.cyklotrasy.cz nebo www.nakole.cz.

Zajímavosti v okolí

Karlštejn Hrad Karlštejn
(vzdálenost 2km)
hradkarlstejn.cz
Koněpruské jeskyně Koněpruské jeskyně
(vzdálenost 15km)
jeskyne.cesky-kras.cz
Tipsport laguna Městský plavecký areál Tipsport laguna
Na Ostrově 900
266 01 Beroun
tipsportlaguna.cz/

Naučná stezka

Naučná geologická stezka západní částí Českého krasu.

Naučná stezka přibližuje návštěvníkům geologickou stavbu západní části Pražské pánve. Obsahuje celkem 17 zastávek. Dále v průvodci jsou zastávky popisovány postupně podle navržené trasy. Trasa však v žádném případě není závazná a jednotlivé zastávky na sebe tématicky nenavazují. Proto si můžete určit pořadí navštívených zastávek sami a nebo si vybrat pouze některou část stezky. V mapce je zaznamenáno umístění navštívených lokalit a vyznačena navržená trasa pro cyklisty. Naučná stezka je připravena s použitím knihy prof. RNDr. Ivo Chlupáče Dr.Sc. - Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí kterou vydalo roku 1999 nakladatelství Academia. Hlubší zájemce o geologii širšího pražského okolí plně na tuto knihu odkazujeme.

Seznam zastávek: Hlásná Třebaň, Karlštejn - Klučice, Budňanská skála u Karlštejna, U Dubu, Lom Velká Amerika, Špičatý vrch - diabas, Špičatý vrch - Barrandovy jámy, Svatý Jan pod Skalou, Hostim - srbské souvrství, Lom v Kozle, Barrandova jeskyně, Koda, Lom na Kobyle, Zlatý kůň - vrchol, Zlatý kůň - paleontologická lokalita, Zlatý kůň - Houbův lom, Klonk u Suchomast

Zastávka Hlásná Třebaň

Na této zastávce shlédneme hraniční vrstvy mezi ordovikem a silurem. Lokalita se nalézá na levém břehu Berounky cca. 500 m pod Hlásnou Třebání. Je tvořena mohutným skalním ostrohem nad silnicí vedoucí do Řevnic a jeho pokračováním v podobě příkrého skalnatého svahu nad chatami. Geologický profil je přístupný po úzké pěšince ústící hned za plotem domu čp. 042 na začátku skalního ostrohu.

Spodní část - skalní stěna je ložní žílou silurského diabasu. Bazaltové magma proniklo do prachovců a pískovců kosovského souvrství, rozšířilo se po vrstevní ploše a utuhlo ve tvaru mocné žíly uložené souhlasně s průběhem vrstev sedimentů. V těsném nadloží žíly můžeme studovat zónu, ve které jsou prachovce a pískovce teplotou pronikajícího magmatu metamorfovány, přetaveny do pevnější a tmavší podoby a vytváří tzv. kontaktní metamorfní dvůr. Výše po svahu přibývá v prachovcích hrubozrnější materiál. Nástup tohoto hrubého materiálu není pozvolný, ale náhlý. Na zelenavých prachovcích s nerovnou svrchní vrstevní plochou ostře nasedají kompaktnější vrstvy až lavice hrubších sedimentů. V těchto pevnějších polohách je dobře sledovatelné jejich vnitřní zvrstvení - laminace, které dokládá, že k sedimentaci docházelo za vlivu proudů. Vrstevní sled střídajících se prachovcových a hrubozrnějších vrstev na lokalitě dosahuje mocnosti cca. 25 m a patří ke kosovskému souvrství. Prudké změny v zrnitosti dokládají náhlé přínosy hrubozrnějšího materiálu do pánve způsobené patrně poklesem mořské hladiny v návaznosti na zalednění Gondwany na jižní polokouli.

Vlastní hranici mezi ordovikem a silurem nemůžeme bohužel na lokalitě sledovat, protože je překryta sutí s porostem keřů.

Silurské, černošedé graptolitové břidlice můžeme sledovat až po překonání tohoto porostu ve výchozech nad domem č.p. 042. Jedná se o velmi jemně laminované , organickými látkami bohaté prachovce a jílovce s velmi hojnými graptolity. Náhlý nástup sedimentace tmavých graptolitových břidlic svědčí o pronikavé změně sedimentačních poměrů, která patrně souvisela s prohloubením moře, postupným oteplováním klimatu a snad i změnou salinity mořské hladiny při rychlém tání gondwanských ledovců.

Fotogalerie

Kalendář akcí

po út st čt so ne
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Dnes - dnes
Dnes - uplynulá akce
Dnes - nastávající akce

všechny akce

Anketa

Byl by zájem o dětský bazar v Hlásné Třebani - oblečení, hračky, sport

ANO

69369

NE

29185

historie anket