Kultura

Tradiční akce

V naší obci se staly některé kulturní akce již tradicí. Pořádají se pokaždé v tradiční době a všichni se na ně vždycky už moc těší. Však přijďte a uvidíte sami – jste srdečně zváni. Jsou to:

Leden

Myslivecký bál
Tradičně v plesové sezóně pořádá myslivecké sdružení okolních obcí v místní sokolovně Myslivecký bál. Bohatá tombola nesmí chybět.

Březen

Dětský karneval
V měsíci březnu pořádá TJ Sokol Dětský karneval, na který přicházejí děti z širokého okolí. Každoročně jsou zde vyhlašovány nejrůznější kategorie masek a děti se mohou na karnevalu vyřádit nejen při tanci, ale také při různých soutěžích,které pro ně připravují cvičitelky Sokola.

Duben

Svatojánské ohně aneb "pálení čarodějnic"
O Filipojakubské noci se vždy rozhoří oheň pod taktovkou sboru místních dobrovolných hasičů. A co Vás na louce u jezu čeká? Pivo, zpěv a čarodějnice.

Květen

Staročeské Máje
V květnu probíhá v našem regionu tzv. Poberounský folkový festival. Kromě tradičního stavění máje a tančení staročeské besedy, v podání většinou místních dobrovolníků, se k nám i do okolí v rámci festivalu sjíždějí také různé folklórní soubory z celé republiky.

Červen

Dětský den
Začátek měsíce června patří všude dětem a jejich dětskému dni. V naší obci se dětský den pořádá hned dvakrát. Na prvním se podílí především TJ Sokol Hlásná Třebaň za přispění místního Sboru dobrovolných hasičů a na druhém Český červený kříž Rovina.

Královský průvod
Tradicí se stal již také Královský průvod. Nejslavnější český panovník, Karel IV. se vždy začátkem června vrací z Prahy na svůj hrad Karlštejn. Projíždí samozřejmě i Hlásnou Třebaní, kde ho vždy vítá rychtář s rychtářkou (starosta s paní) a jeho věrní poddaní (občané, chataři a hosté třebaňští a rovinští) s připraveným programem.

Červenec

Slavnosti trubačů
Tyto slavnosti patří svým rozsahem k největším oslavám v naší obci. Jedná se o poměrně mladou tradici, která V Hlásné Třebani vznikla roku 2005. O to více lidí však přitahuje, snad právě touto svou “netradičností”. Slavnosti trubačů vznikly na základě historické zmínky o původu názvu naší obce. Slavností se vždy účastní nejen trubači, šermíři, nejrůznější jarmarečníci či břišní tanečnice, ale svou návštěvou nás pokaždé poctí i sám Karel IV. s chotí a družinou, přijíždějící z nedalekého hradu Karlštejn.

Srpen

Hasofest
Srpen si pro ”svůj den” vybral místní Sbor dobrovolných hasičů. U dolního jezu na břehu řeky Berounky se dnes již každým rokem koná ”Hasofest”, akce našich hasičů s ukázkami hašení a bohatým programem pro každého.

Říjen

Havelské posvícení - Country bál
Trochu netypické oslavy Havelského posvícení u nás probíhají v měsíci říjnu. Každoročně se zde koná Country bál s vystoupením některé z country kapel, předtančením místních dobrovolníků či jiným jejich programem a samozřejmě nikdy nechybějící bohatou tombolou.

Pěkná - posezení seniorů
V rámci Havelského posvícení se druhý den po Country bálu koná vždy také tzv. "Pěkná", což je setkání pro naše nejstarší spoluobčany. Je to pro ně možnost, jak se dostat ”mezi lidi”, tj. popovídat si nejen se sousedy, shlédnout předtančení malých i velkých, poslechnout si pěknou hudbu a podobně.

Prosinec

Mikulášská nadílka
Každý rok do naší sokolovny zavítá Mikuláš se svou družinou (andělem a čerty), aby za podpory TJ Sokol a Obecního úřadu v Hlásné Třebani podělil všechny děti (hodné za básničku a uličníky za modlitbičku) balíčkem plným sladkostí. Všechny děti se sice na Mikuláše už předem moc těší, ale když se v sále setmí a začnou řinčet řetězy.

Zpěvy vánočních koled
Již tradičně se naše obec společně chystá i na Štědrý den. Nejenže TJ Sokol zdobí stromeček na návsi u kapličky, ale také se zde 23. prosince pravidelně scházejí místní občané, chataři i jejich hosté, aby si společně zazpívali vánoční koledy. Z kdysi malé recese se stala tradice, které se rok od roku účastní stále více příznivců koled, a to nejen od nás, ale i z okolních vsí.

Fotogalerie

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345
6789101112

Dnes - dnes
Dnes - uplynulá akce
Dnes - nastávající akce

všechny akce

Anketa

Byl by zájem o dětský bazar v Hlásné Třebani - oblečení, hračky, sport

ANO

69369

NE

29185

historie anket