Rychlé zprávy

9.5.2018

V sobotu 12.5.2018  bude uzavřena hlavní silnice II/116 v obci Hlásná Třebaň (Od restaurace Česká hospoda k lávce přes Berounku). Důvodem je kulturní akce ,, Staročeské Máje"!!!

3.10.2017

UPOZORNĚNÍ NA ODSTRANĚNÍ A OKLEŠTĚNÍ STROMOVÍ DISTRIBUCE ČEZ

31.1.2017

Formulář pro vyplnění k odpadům - Prohlášení plátce poplatku

1.1.2017

Doplnění-usnesení zastupitelstva

historie zpráv
« Ohlašování pálení »

Architektonická soutěž – Lávka

Lávka přes řeku Berounku v Hlásné Třebani

Předmětem soutěže je zpracování architektonického a konstrukčního návrhu nové pěší a cyklistické lávky přes řeku v Berounku a jejího předpolí. Současná lávka je již technicky a esteticky nevyhovující, přesto hraje v životě obce důležitou roli. Jedná se o jediné přímé spojení se Zadní Třebaní, kde se nachází vlakové nádraží.

Soutěž je určena pro autorizované architekty a inženýry. Předpokládané investiční náklady jsou 45 mil. Kč. Obec bude usilovat o získání maximálních možných prostředků z dotací.

Proč architektonická soutěž?

Architektonická soutěž je způsob výběru autora budoucí stavby. Nese s sebou mnohé výhody Je zvláště vhodná pro výběr projektanta významných staveb, kterou lávka v Hlásné Třebani nesporně je. Nestranná porota vybírá autora na základě již vzniklého konkrétního návrhu a ne pouze na základě jeho předchozích zkušeností či cenové nabídky, které nedávají zárukou vhodného a kvalitního řešení. Soutěž umožňuje srovnat mezi sebou hned několik návrhů a vybrat ten nejlepší tým pro realizaci projektu.

Jak celý proces architektonické soutěže probíhá?

Obec Hlásná Třebaň se rozhodla pro výběr projektanta stavby pomocí architektonické soutěže. Nejvhodnější způsob jak takovou soutěž vypsat je oslovit Českou Komoru architektů, která na celý proces po odborné stránce dohlédne a udělí soutěži osvědčení o regulérnost.

K vypsání soutěže je třeba sestavit několik dokumentů, především se jedná o soutěžní podmínky a zadání soutěže. Soutěžní podmínky upravují právní náležitosti soutěže, její průběh, formu, způsob vypracování a odevzdání návrhů, jejich hodnocení i odměňování. Soutěžní zadání zase přesně definuje, co je předmětem návrhu. Upřesňuje požadavky na vzhled i funkčnost budoucí stavby. Vypracování těchto a další dokumentů je výhodné svěřit do rukou odborníkům, kteří mají zkušenosti s navrhováním i organizováním soutěží a zajistí také hladký průběh celé akce.

Po schválení podmínek a zadání soutěže zastupitelstvem obce a udělení regulérnosti od ČKA, nic nebrání soutěž „vypsat“. Oznámení o „vypsání“ soutěže se objeví na webových stránkách obce a zároveň na stránkách odborných organizací jako ČKA nebo ČKAIT.

Soutěže se mohou zúčastnit osoby splňující především kvalifikační požadavky, tj. jsou autorizovanými architekty nebo stavebními inženýry. Architektonická soutěž na lávku v Hlásné Třebani bude dvoukolová - ke konečnému výsledku je třeba projít dvěma koly hodnocení poroty. Zároveň se bude jednat o soutěž kombinovanou - část účastníků bude k účasti vyzvána a druhá se vybere na základě hodnocení prvního kola soutěže.

Odevzdané návrhy bude hodnotit porota. Ta se skládá z tzv. závislých a nezávislých členů. Závislí členové jsou zástupci investora, nezávislý jsou odborníci – především architekti. Nezávislý členové musí v porotě převažovat, zajistí se tam výběr nejlépe odborně zpracovaného návrhu. Architektonická soutěž je anonymní, tj. porota neví, kdo návrhy vypracoval, dokud není známo pořadí oceněných projektů a uděleny ceny. Je zvykem udělit první tři místa jako je tomu ve sportu, příp. menší odměny dalším výjimečným návrhům. S autory oceněných návrhů se pak dále jedná o udělení zakázky na vypracování dalších fází projektu.

Předpokládaný harmonogram soutěže

Architektonická soutěž bude probíhat během roku 2018.
Participační setkání s veřejností: 14. 4. (proběhlo)
Vyhlášení soutěže: červen
Ukončení soutěže a vyhlášení výsledků: listopad
(Další dílčí kroky budou doplněny po dopracování soutěžních podmínek a schválení ČKA)

Po ukončení soutěže bude následovat výstava všech návrhů pro veřejnost. Z vítězů bude vybrán projektant a návrh lávky bude dále dopracován.

Kontakt

Organizátoři soutěže: Jana Kusbachová, Zuzana Kučerová
Kontaktní email: souteztreban@gmail.com
Na emailu rádi přivítáme Vaše podněty, připomínky a dotazy.

Dokumenty

Fotogalerie

Kalendář akcí

po út st čt so ne
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678

Dnes - dnes
Dnes - uplynulá akce
Dnes - nastávající akce

všechny akce

Anketa

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo ve Třebani

historie anket